kancelaria Fortis

Spadek w trakcie małżeństwa

Wiele osób zastanawia się czy jeśli podczas trwania małżeństwa jeden z małżonków otrzyma spadek, czy pochodzące z niego środki stanowią własność tylko tego, czy obu małżonków, lub czy wchodzi on do majątku wspólnego.

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). W istocie jednak nie wszystkie przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzą do wspólnego majątku małżonków. Każdy z małżonków może posiadać bowiem odrębny majątek.

Zgodnie z art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty nabyte poprzez dziedziczenie, zapis albo darowiznę wchodzą do majątku osobistego. W konsekwencji, jeżeli jeden z małżonków stanie się spadkobiercą, składniki odziedziczonego majątku stanowią tylko jego własność. Podczas ewentualnego rozwiązania małżeństwa przez rozwód, drugi małżonek nie ma żadnych praw do składników spadku. Dokonujący rozrządzenia albo darowizny może jednak w testamencie albo w umowie darowizny zawrzeć ogólne postanowienie, że wszystkie odziedziczone albo darowane przedmioty mają wejść do majątku wspólnego małżonków. Gdy nie ma takiego ogólnego postanowienia, to na podstawie szczególnej reguły zawartej w art. 34 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego nie wchodzą przedmioty zwykłego urządzenia domowego. Ale również w takiej sytuacji spadkodawca albo darczyńca może uchylić skutek reguły w drodze dodatkowego szczególnego postanowienia dotyczącego przedmiotów urządzenia domowego.

Źrodło:
- ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.),
- „Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz.” pod red. Henryka Doleckiego.

Kancelaria Fortis z siedzibą w Katowicach serdecznie zaprasza do kontaktu w celu uzyskania porady prawnej i rozwiązania Państwa problemu. Zapraszamy klientów indywidualnych oraz biznesowych. Obszar naszego działania to między innymi miasta: Katowice, Mikołów, Sosnowiec, Bytom, Chorzów, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Dąbrowa Górnicza i okolice.

Kancelaria Fortis

Kancelaria została założona w 1994r. Zespół posiada prawników i adwokatów, którzy zdobywali doświadczenie w dużych spółkach w Polsce. Świadczymy pomoc prawną dla klientów fizycznych, firmą, korporacją oraz instytucją. Jeżeli szukają Państwo rzetelnego Prawnika, bądź adwokata to serdecznie zapraszamy na konsultacje do siedziby Kancelarii prawnej Fortis w Katowicach.
Możliwość dojazdu do miast: Katowice, Mikołów, Chorzów, Bytom, Zabrze, Tychy, Mysłowice, Będzin, Siemianowice, Czeladź, Tarnowskie Góry i okolice.

Wskazówki dojazdu:
Siedziba naszej firmy mieści się niedaleko skrzyżowania ul. Kościuszki i Ul. Armii Krajowej na przeciwko Restauracji Meksykańskiej ElPopo. Wejście znajduje się od strony ulicy Głogowskiej. Mmiejsca parkingowe dla klientów przy sklepie Żabka.

W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod telefonem. Jesteśmy również otwarci na propozycję, co do charakteru współpracy lub innych oczekiwań w stosunku do naszej firmy.

Fortis Leszek Janczewski
ul. Armii Krajowej 67
40-671 Katowice